درمان خانگی هموروئید بدون جراحی

درمان کلیه بیماریهای نشیمنگاهی

 
 
 
 
 

 

وضایف پوست

قبل از توضیح درباره آکنه(جوش غرور جوانی و یا رخ جوش)به اختصار و به بیان ساده وظایف پوست را شرح می دهیم.

پوست بزرگترین عضو بدن است و به شکل غشایی مستحکم و انعطاف پذیر تمام سطح آن را می پوشاند.

پوست از لایه ضخیمی از بافت همبند موسوم به پوست حقیقی تشکیل می شود و بر روی آن لایه دیگری به نام رو پوست قرار می گیرد که خود از 5 لایه سلول تشکیل شده است.

رنگ پوست افراد،بر حسب مقدار ماده ملانین موجود در اپیدرم یا روپوست متغیر است.تفاوت های ژنتیکی،مقدار ملانین را مشخص می کنند.پرتو های فرابنفش خورشید تولید ملانین را تحریک می کنند و این ماده به طور همزمان با جذب پرتو های مزبور موجب تیره شدن رنگ پوست می شود.

پوست به شک تعدیل شده،در بخش های مختلف و با نام مخاط یا غشای مخاطی،مثلا در لایه مفروش کننده مهبل(واژن)،مثانه،ریه،روده،بینی و دهان ادامه می یابد.غشای مخاطی فاقد لایه بسیار کراتینی پوست سطح خارجی بدن است.

پوست علاوه بر پوشاندن و محافظت از اعضای پوست با پراکنده کردن گرمای حاصل از افزایش جریان خون در رگ های خونی و ایجاد سطحی برای تبخیر عرق با سرد شدن بدن در موارد بالا رفتن دما،موجب خنک شدن بدن می شود.با کاهش دما،رگ های خونی تنگ می شوند و تولید عرق کاهش می یابد.

اپیدرم(رو پوست)،بیرونی ترین لایه پوست است و لایه ایی است که دارای رگ نیست و ضخامت آن به07/0تا4/1میلی میتر می رسد

این لایه در سطوح کف دست و کف پا از داخل،از 5لایه به اسامی (لایه قاعده ایی که متشکل از سلول های استوانه ایی که به صورت عمودی قرار گرفته اند)

(لایه سلولهای خاردار که متشکل از سلول های چند وجهی مسطح و دارای زایده های کوتاه است)

(لایه لانه دار که متشکل از سلول های دانه دار مسطح)

(لایه شفاف که متشکل از چند لایه سلول شفاف دارای هسته های نامشخصو یا بدون هسته)

(لایه شاخی که شامل سلول های سطح و شاخی شده و بدون هسته ساخته می شوند)

معمولا در اپیدرم سطح عمومی بدن لایه شفاف وجودندارد.

عمیق ترین لایه اپیدرم یعنی لایه قاعده ایی،لایه های سطحی تر را به بافت های زیرین متصل و محکم می کند وسلول های جدیدی می سازد که جانشین سلول هایی که در اثر خراشیدگی از دست رفته اند می شوند.

سلول های هر لایه به دنبال بالغ شدن به طرف بالا مهاجرت می کنند.بر روی لایه قاعده ایی،لایه سلولهای خاردار قرار گرفته اند.

سلول ها با مهاجرت به لایه بعدی،یعنی لایه لانه دار،به شکل مسطح در می آیند و موازی با سطح پوست قرار می گیرند.

لایه ایی از نوار بافتی یکنواخت و نازک و شفاف با نام لایه روش(شفاف) بر روی لایه دانه دار قرار گرفته است.خارجی ترین لایه یعنی لایه شاخی از پلاک های پوسته پوسته و سنگفرشی شامل سلول های مرده حاوی کراتین (که نوعی پروتئین ضد آب است که ظرف چند روز سخت می شود)تشکیل شده است.

این لایه شاخی در نواحی ایی از بدن که بیشتر در معرض خراشیدگی قرار دارند (مانند کف دست و پا)ضخیم و در مناطق محفوظ تر،نازک است.

آکنه(جوش غرور جوانی)

آکنه وولگاریس یا آکنه که در فارسی به آن رخ جوش یا جوش غرور جوانی گفته می شود بیماری شایع پوستی سنین نوجوانی و جوانی و ترکیبی از (سرسیاه)(و سرسفید)(جوش چرکی)(کیست)است که با شدت های مختلف ایجاد می شوند

در واقع آکنه،به منافذ بسته غدد چربی(دانه های سر سیاه و سر سفید)،جوش ها و ضایعات عمیق تری که در نواحی صورت،گردن،سینه،پشت،شانه و حتی بازو به وجود می آیند گفته می شود.

آکنه نوعی بیماری التهابی مزمن پوست است که بیشتر در سنین جوانی به وجود می آیند ولی گاهی به طور متناوب در تمام طول عمر به وجود می آید و ممکن است حتی در 40 سالگی بروز نماید.

البته اغلب آکنه شدید،التهابی است ولی آکنه ممکن است به شکل غیر التهابی نیز ایجاد شود.

آکنه چرا ایجاد می شود؟

ضایعات آکنه د اثر تغییرات واحد های پیلوسبابه،یعنی ساختمان های پوستی متشکل از فولیکول مو (غدد ترشح کننده چربی پوست)وابسته به آن ایجاد می شود.

این تغییرات به تحریک هورمون های آندروژن(هورمون مرد زا)نیاز دارند.

افزایش طبیعی هورمون های مردانه(تستوسترون،دی هیدرو تستوسترون و دهیدرو اپی آندرستون سولفات) و نیز فاکتور رشد 1 شبه انسولین در دوران بلوغ در دختر و پسر باعث می شود غدد سبابه (غدد چربی پوست)بزرگ تر و فعال تر شوند

این غدد در صورت،پشت،شانه،قفسه سینه و بازو وجود دارند.به ندرت آکنه در اثر اختلالات هورمونی ایجاد می شوند.

غدد چربی پوست با مجرای خروجی مو که فولیکول نامیده می شود در ارتباط هستند.این غدد ماده ایی چرب به نام سبوم تولید می کنند که از راه منفذ خروجی فولیکول به سطح پوست تخلیه می شوند.

احتمالا چربی باعث تحریک مجرای فولیکول می شود.در اثر جدا شدن سلول ها ،لخته کراتینی-سبومی به وجود می آید و بسته شدن مجرای فولیکول به وسیله این لخته و تشکیل کراتین بیش از حد،شرایط را برای رشد باکتری ها در درن مجرا مستعد می کند.

مواد شیمیایی ترشح شده از این باکتری ها جدار فولیکول را تخریب می کنند.سپس سبوم(چربی پوست)،باکتری ها و بقایای سلول های مرده جدار فولیکول را در سطح پوست موجب قرمزی،تورم،تجمع چرک می شود که در مجموع آکنه را می سازند.

آکنه در بیش از 96%نوجوانان ایجاد می شود و اغلب تا بعد از بلوغ ادامه می یابد.

بعضی از گره های بزرگ سابقا کیست نامیده می شدند و از واژه ندولوکیستک برای تعریف شدید آکنه التهابی استفاده شده است.

کیست ها همراه با آکنه ی کیستک در ناحیه باسن ،کشاله ران،زیر بغل و هر نقطه دیگری که عرق درفولیکول های مو و مجاری عرق جمع می شود به وجود می آیند.

آکنه کیستک نواحی عمیق تر باف پوست را نسبت به نواحی ایجاد آکنه معمولی مبتلا می کند.

چه عواملی موجب بر انگیخته شدن و تشدید آکنه می شود؟

جوش غرور جوانی در اثر عواملی مانند

استرس

تغییرات قبل از شروع قاعدگی

بارداری

و استفاده از بعضی مواد آرایشی و دارو ها برانگیخته می شود.

همچنین رطوبت بیش از حد

تعریق زیاد

وراثت

استفاده از هورمون های آنابولیک(که بدن سازان از آن استفاده می کنند)

تحریک پوست در اثر خاراندن

و نیز ایجاد زمینه ی التهاب و عفونت

تجمع سلول های مرده و ایجاد زمینه مناسب برای انسداد دهانه ی فولیکول مو،مصرف داروهای دارای هالوژن (ید،کلر،بروم)مثل لیتیوم،باربیتواتها و غیره.

خوردن غذاهای دریایی دارای ید زیاد

کاهشمصرف ویتامینEوA

خوردن غذاهای حاوی پروتئین کم

استفاده غلط از پاک کننده پوست

را از جمله علل ایجاد آکنه دانسته اند.

اگرچه بسیاری از افراد هنوز هم معتقدند که خوردن شکلات و تنقلات یا چیپس و نشستن کامل و صحیح پوست صورت و یا استرس موجب بروز آکنه می شود و در پاره ایی موارد نیز صحبت این موضوع به اثبات رسیده ولی اکثرا ارتباطی میان آنها و ایجاد آکنه یافت نمی شود.

استرس در بعضی از موارد باعث برانگیخته شدن آکنه می شود ولی همه موارد آکنه ناشی از استرس نیستند.استرس با مکانیسم افزایش هورمون های غده فوق کلیه که آندروژن ها هم از جمله این هورمون ها هستند باعث برانگیخته شدن آکنه می شود.

در اکثر افراد،آکنه با گذشت زمان کاهش می یابد و تا سنین بالای 20سالگی محو و یا بسیار کم می شود ولی در بعضی دیگر ممکن است تا بعد از چهل سالگی هم باقی بماند.

راهی برای پیش بینی زمان ناپدید شدن کامل آکنه وجود ندارد اما راه های مختلفی برای درمان آکنه وجود دارد.

جوش صورت یا آکنه در چه سنینی شایع است؟

همانطور که گفته شد جوش صورت یا آکنه معمولا در دخترها از سنین پایین تری آغاز می شود و حداکثر شدن آن در سنین 17و8سالگی و در پسر ها جوش در 19تا20سالگی است.

اگر جوش صورت درمان نشود می تواند عوارض روانی چون-کاهش اعتماد به نفس . گاهی با افسردگی و حتی خودکشی همراه باشد.

ژنتیک چه نقشی در ایجاد آکنه دارد؟

تمایل به ایجاد آکنه در بعضی از افراد فامیل دیده می شود.به عنوان مثال در بعضی از افراد فامیل پسرانی که در سن دبستان مبتلا به آکنه هستند نیز آکنه دیده می شود.

سابقه ی فامیلی آکنه با ایجاد زودتر از موعد آکنه و افزایش تعداد ضایعات احتباسی آکنه همراه است.

البته باید خاطر نشان کرد که در بعضی از تحقیقات مشخص شده است که افزایش شدت آکنه به طور قابل ملاحضه ایی با افزایش میزان استرس ارتباط دارد.

آیا غذاها موجب بروز یا تشدید آکنه می شوند؟

عقاید درباره ی تاثیر غذاها بر ایجاد آکنه متفاوت است.

به هر حال مشخص شده است که رعایت رژیم های غذایی شدید و سخت تاثیری در بهبود آکنه ندارد.از سوی دیگر در بعضی از افراد خوردن بعضی غذاها موجب تشدید آکنه می شود که در اینصورت باید از مصرف آنها اجتناب کرد.

آکنه به خودی خود فراز و نشیب های زیادی دارد و گاهی بهتر و گاهی بدتر می شود آکنه می شوند

به نظر می رسد استفاده از رژیم غذایی پر قند و شیر گاو موجب تشدید آکنه می شود ولی مصرف شکلات و نمک تاثیری در تشدید آکنه ندارد

البته باید این نکته را گفت که انواع جوش ها در اثر آلودگی و کثیف بودن پوست ایجاد نمی شوند.ماده موجود در نوک جوش های سرسیاه،از چربی خشک شده و سلول های مرده تشکیل می شود که منفذ خروجی فولیکول مو را بسته اند.

برای مراقبت طبیعی از پوست روزی دو بار صورت خود را با صابون ملایم و آب ولرم بشویید.

البته دقت داشته باشید که شست و شوی زیاد می تواند موجب تشدید آکنه شود.

مردان مبتلا به جوش صورت باید هم ریش تراش برقی و هم تیغ را برای تراشیدن ریش امتحان کنند و هر کدام را که راحت تر است و جوش کمتری به وجود می آورد را مورد استفاده قرار دهند.

برای استفاده از تیغ باید از خمیر ریش استفاده شود.ضمنا نباید ریش را از ته تراشید.

برنزه شدن پوست در اثر نور خورشید می تواند جوش های صورتتان را مخفی کند ولی فواید آن زود گذر است ضمنا نور خورشید موجب پیری زود رس پوست نیز سرطان پوست می شود

افرادی که از کرم پودر یا کرم مرطوب کننده استفاده می کنند باید انواع فاقد چربی آنها را استفاده نمایند و تنها به اینکه کرم پودر یا مرطوب کننده پایه ی آبی دارد اکتفا نکنند و باید فراورده هایی را استفاده کنند که موجب تشدید جوش نشود.

باید هر شب مواد آرایشی با آب و صابون و یا شیر و لوسیون مناسب پوست های آکنه یی و حساس،پاک شوند.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد